Leczenie nietolerancji pokarmowych

4 typy reakcji alergicznej
22 marca 2017
Objawy nietolerancji pokarmowych
21 maja 2017

Leczenie alergii i nietolerancji pokarmowych opiera się głównie o farmakoterapię lub diety eliminacyjno-rotacyjne. Farmakoterapia to sposób leczenia stosowany głównie przez lekarzy alergologów, dysponujących wynikami badań określających wysoko specyficzną reakcję alergiczną na dany produkt, głównie typu IgE. Są to najczęściej leki przeciw anafilaktyczne, leki przeciwhistaminowe czy glikokortykoidy. Metodą stosowaną przez niektórych lekarzy jest wprowadzanie diety eliminacyjno-rotacyjnej, polegającej na wykluczeniu produktów spożywczych wywołujących niepożądane reakcje i zastąpieniu ich odpowiednimi, bezpiecznymi dla zdrowia zamiennikami.

Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety eliminującej produkty wywołujące niepożądaną reakcję pozwala na wyciszenie stanu zapalnego oraz odbudowanie prawidłowej fizjologii przewodu pokarmowego.

Aby dieta eliminacyjno-rotacyjna mogła być wdrożona szybko i skutecznie niezbędne jest odpowiednie narzędzie diagnostyczne o dużej czułości, aby wykryć nawet niewielkie reakcje organizmu na dany produkt.

Widzimy więc, że do zidentyfikowania przyczyn niepożądanych reakcji pokarmowych oraz skutecznego ich leczenia potrzebujesz dobrze dobranego narzędzia diagnostycznego. Każda terapia, niezależnie czy jest prowadzona przez lekarza czy dietetyka, powinna rozpocząć się od wnikliwego wywiadu, analizy dokumentacji medycznej pacjenta i historii jego choroby oraz analizy testu, który odpowie na pytania jakie produkty należy wykluczyć z pożywienia, bo szkodzą pacjentowi, a jakie można bezpiecznie stosować, aby zapewnić odpowiednią podaż składników odżywczych i mineralnych.

Na rynku dostępnych jest szereg testów pozwalających na określenie reakcji organizmu na produkt spożywczy, barwnik czy konserwant. Dostępnych jest ponad 100 ekstraktów wykorzystywanych przez alergologów do testów punktowych i śródskórnych, ponad 500 substancji (haptenów) przeznaczonych do testów płatkowych oraz liczne testy badające swoiste IgE.

Do diagnozowania nietolerancji pokarmowych - czyli ukrytych alergii pokarmowych, wykorzystuje się testy immunoenzymatyczne i testy cytotoksyczne. Najistotniejsze jest, aby dobrać narzędzie diagnostyczne odpowiednie do określonej sytuacji klinicznej.